Nejednému slovenskému fanúšikovi cestného motocyklového športu bolo smutno, keď sapred časom zo štartových listín vytratilo meno Vladimíra Ružu, mnohonásobného slovenského šampióna a skvelého človeka, ktorý bol stabilne dve desaťročia súčasťou pretekárskych podujatí.

V júni sa Vlado síce objavil ako pretekár na Slovakia Ringu na podujatí svetového šampionátu Endurance, ale málokto čakal, že sa tento rok ešte postaví na štart. Pred poslednými tohtoročnými pretekmi majstrovstiev republiky, ktoré sa konali cez víkend na Slovakia Ringu, to však Vlado nevydržal a rozhodol sa štartovať tiež! A aby prekvapenie bolo ešte väčšie, objavil sa po dlhých desiatich rokoch v triede do 600 cm3, v ktorej kedysi zbieral svoje prvé úspechy! A veru, pri pohľade na jeho jazdu so šesťstovkou sa človeku v mysli vybavili krásne súboje z toho obdobia, kedy zvádzal tuhé boje s Michalom Salačom, Tomášom Holubcom, Michalom Drobným a ďalšími pretekármi.

Štart z prvého miesta a predvádzaná jazda boli jasným dôkazom toho, že Vlado zo svojho jazdeckého umenia nezabudol ani kúsok a v prvých pretekoch sa o tom presvedčil aj český pretekár Pierre Coppa, ktorý s Vladom do posledných metrov zvádzal fantastické súboje o víťazstvo. Ruža bol nakoniec k radosti svojho početného fanklubu úspešnejší a tešil sa na nedeľné preteky, v ktorých chcel svoje prvenstvo obhájiť.

Takmer celé druhé preteky sa šli podľa podobného scenára, no Vlado, vedomý si kvalít svojho súpera a jeho motocykla, chcel preteky rozhodnúť už skôr, no v snahe o vybudovanie si náskoku nasledoval pád a koniec nádejam. Aj napriek tomu si však jeho výkon počas víkendu zaslúži veľký obdiv a nám nezostáva iné, ako veriť, že sa tento veľký sympaťák, ktorý navyše vychováva svojho nástupcu, Vladka mladšieho v kategórii juniorov, bude na okruhoch v úlohe pretekára objavovať opäť častejšie.

Text: Richard Karnok
Foto: Peter Ruža